PROJEKT – “POZNAJ POLSKĘ”
W dniach 5 – 7czerwca, dzięki programowi Poznaj Polskę, uczniowie naszej szkoły odkrywali piękno kraju. Klasy 1D, 1E, 2D wraz z opiekunami i biurem podróży Grobus udały się na wycieczkę śladami Mikołaja Kopernika Frombork-Lidzbark Warmiński-Olsztyn.
Pierwszego dnia udaliśmy się do Fromborka miejsca pracy i śmierci Mikołaja Kopernika. To właśnie w tamtejszej katedrze odnaleziono szczątki autora dzieła De Revolutionibus. Wspólnie z fantastycznym przewodnikiem uczniowie zwiedzili wzgórze katedralne, wnętrze kościoła oraz Muzeum Mikołaja Kopernika i wieży Radziejewskich z wahadłem Foucaulta – pokazuje ono, że Ziemia porusza się ruchem obrotowym.
Mieliśmy też możliwość wysłuchać koncertu organowego w katedrze.
Drugiego dnia wyruszyliśmy do Lidzbarka Warmińskiego na zamek biskupów warmińskich. Celem odwiedzenia zamku było poznanie historii biskupów warmińskich. Zamek ten był budowany przez 50 lat(1350-1401). Zamek ten został zbudowany w stylu gotyckim, w kształcie kwadratu. Zamek ma kształt w 90% oryginalny, ponieważ nikt go nie wyburzył, był jedynie grabiony, palony i okradany. Mogliśmy na zamku zobaczyć pokój Mikołaja Kopernika, w którym mieszkał przez 6 lat od ukończenia studiów. W tym pokoju właśnie napisał książkę “małe komentarze”. W jednej z komnat , na ścianach byli wypisywani wszyscy biskupi warmińscy oraz ich herby. Jedną z ostatnich sal była Kaplica Zamkowa z organami z XV w. Wycieczka do zamku w Lidzbarku była nie tylko interesująca i pełna atrakcji, ale też bardzo pouczająca. Każdy zamek ma swoją unikatową historię i zawsze nas czymś zaskoczy. W południe wróciliśmy do Olsztyna gdzie młodzież odbyła spacer, zapoznając się z ważnymi zabytkami miasta: Katedrą pw. św. Jakuba, Mostem św. Jana, Wysoką Bramą i Starym Ratuszem, aż dotarliśmy do pomnika Mikołaja Kopernika i mogliśmy zrobić zdjęcie z mistrzem. Olsztyn to miasto przez które przebiega szlak pielgrzymkowy świętego Jakuba. Dlatego w wielu miejscach można dostrzec muszlę – atrybut św. Jakuba.
Trzeci dzień zaczęliśmy wizyty w Planetarium, które jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który spędził kilka lat w Olsztynie pełniąc funkcję administratora okolicznych dóbr Kapituły Warmińskiej, obejrzeliśmy tam seans filmowy „Nasz Wszechświat”. Kolejnym punktem programu było Olsztyńskie Obserwatorium Astronomiczne zlokalizowanego w XIX-wiecznej wieży ciśnień wznoszącej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna. Prezentuje uczniom w atrakcyjny sposób elementy astronomii i jej rozwój oraz różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych. Obejrzeliśmy historyczne i nowoczesne instrumenty obserwacyjne, ewolucje metod pomiaru czasu, meteoryty sprzed miliardów lat, okruchy skał księżycowych przywiezionych na Ziemię przez załogę misji Apollo 11 w 1961 r. ”. Mogliśmy też obejrzeć plamy na powierzchni Słońca. Następnie pod opieką przewodniczki uczniowie zobaczyli: Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Dziedziniec, krużganki, krótka historia związana z powstaniem zamku była wstępem do bliższego poznania postaci Mikołaja Kopernika, nierozerwalnie związanego z Warmią. Trasa „Mikołaj Kopernik – mieszkaniec olsztyńskiego zamku”, odkryła przed młodzieżą wiele faktów i ciekawostek z życia wybitnego astronoma. Poznały także stworzoną przez niego i fascynującą do dzisiaj tablicę astronomiczną służącą do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. Podsumowaniem lekcji o M. Koperniku była karta pracy, którą uczniowie rozwiązywali podczas zwiedzania zamku.
Szczęśliwi, zadowoleni i bogatsi o nowe wspomnienia uczestnicy wycieczki wrócili do Grójca z jednym pytaniem – kiedy kolejny wyjazd?
Wycieczkę zorganizowała pani Aneta Oszczak, opiekunami były panie Monika Oziemska i Aneta Kulpa.